Néhány tanács kezdő OSINT-osoknak
Mivel kezdjük a gyakorlást?
Számos alkalommal találkoztam már olyan megjegyzéssel, amikor valakinek segítettem anyagot gyűjteni az Interneten, hogy ő maga is próbálta, de ilyen anyagokat ő nem talált. sokan azt hiszik, hogy tudnak iinternetezni, van a google-kereső, hamar megtalálja, amit keres. Nos, ez a napi porblémákra igaz (pl. jó étterem megtalálása, mozi vagy színház műsorrend, eltalálni valahová a városban, stb.), de bonyolultabb kérdésekben már nem.
Nagyon egyszerű példával élek: fiam most készíti főiskolai szakdolgozatát. Elolvastam az első változatot és nagyon egy-forrásból származónak ítéltem meg. Kíváncsi voltam, hogy az ő szakdolgozat témájában milyen hiteles anyagok, tanulmányok, cikkek találhatók. A végeredmény kettős volt: fiam azt mondta, hogy ő soha nem találta volna meg ezeket az anyagokat. Én pedig közöltem vele, hogy leálltam a további cikkek utáni kutatásról, mert így soha nem lesz kész a szakdolgozata.
Természetesen idáig eljutni sok gyakorlást igényel. A kérdés az, hol kezdjük, mivel?
Én a magam részéről először a saját adataimmal próbálkoztam. Beírtam a nevemet a keresőbe idézőjellel és a nélkül, megnéztem, hogy mi a különbség a két találati lista között. Beírtam a lakcímemet (érdekes dolgokra derült fény, például hány vállalkozás van bejelentve az adott címen). Ez csak arra jó, hogy legyen egy kis fogalmunk arról, hogyan működik a google-keresője (amely azt hiszi, jobban tudja, mit akarunk, mint mi magunk).
Ezek után kinéztem egy tanulmány címét (lehetőleg minél hosszabb legyen) és beírtam a keresőbe (nálam 0 találatot adott). Utána a címből kiragadtam néhány szót, mint kulcsszót, és ezeket írtam be. Változtattam a címben szereplő szavakat, illetve a keresőbe beírt szavak sorrendjét is és összenéztem a találati lista különbségeit, illetve azt, hogy melyik lista tartalmazza az első három-öt oldalon a keresett tanulmányt.
A legfontosabbat majdnem elfelejtettem: Minden egyes kísérletnél felírtam a kulcsszavakat és magamban egy 1-10 közötti értékskálán értékeltem a kiadott találatokat.
Egyelőre kezdésnek ennyi elég, ez sem lesz piskóta, amíg valaki elkezd rákapni a keresés technikájának "ízére". Ne felejtsük el megnézni, hogy az információ milyen web-oldalon található: szerzőit ismerjük (lásd rólunk, impresszum, vagy valami hasonló, az üzemeltetőket bemutató rovat), illetve azt is, hogy az ott található anyagok visszaellenőrizhetők-e (ez olyan "gyűjtőoldalak" esetében igaz, amelyek maguk anyagot, információt nem állítanak elő, csak összegyűjtik azokat (az a lényeg, hogy feltüntetik-e az adott anyag pontosan elérhető forrás-oldalát).
Késöbbiekben kitérek majd arra is, hogy konkrét információk, adatok és anyagok felkutatása esetén milyen megközelítési úton lehet "becserkészni" a számunkra értékes anyagokat.
|