Betekintés Afrika országainak rovatába II.
Kongói Demokratikus Köztársaság - Fegyveres konfliktusok
A fegyveres konfliktusoknak határon túli, illetve belső etnikai eredete van, többségük a térségben élő tutszi-hutu ellentétekből fakad. Noha a kongói kormány számos lázadó csoporttal békeegyezményt írt alá, a keleti térségben a biztonsági helyzet továbbra is bonyolult és instabil. Néhány kongói kormányellenes lázadó csoporton kívül több olyan csoport is bázisának használja a térséget, amely szomszédos országok kormányai ellen küzd.
Lázadó csoportok
CNDP (Congrés national pour la défense du peuple): Laurent Nkunda kongói tutszi származású tábornok által 2006 decemberében alapított ellenállási csoport1, amely a kongói tutszik védelmét célozta. Több háborús kegyetlenséget is elkövetett működési területén, a két Kivu tartományban. A CNDP csapatai többször is súlyos összecsapásokba keveredtek a kormánycsapatokkal. 2008 őszén szakadás következett be a szervezeten belül és a CNDP többsége békeegyezményt írt alá a kormánnyal, állományának nagyobb részét integrálták a hadseregbe. Nkunda tábornok a szakadás után Ruandába távozott, ahol letartóztatták. A térségben számolni kell még a Nkunda tábornokhoz hű kisebb fegyveres csoportok tevékenységével.
MLC (Mouvement pour la liberation du Congo): Vezetője Jean-Pierre Bemba üzletember volt, akit az ugandai kormány támogatott. Működési területe Equateur tartomány, valamint Orientale tartomány északnyugati része. Tevékenységét nagyrészt az általa ellenőrzött gyémánt- és aranybányákból fedezte. A szervezet aláírta a békeegyezményt és részt vett az ideiglenes kormány munkájában. 2007-ben a fővárosban fegyveres összecsapásokba keveredett a kormányhadsereggel. 2008. május 24-én Belgiumban a Nemzetközi Bíróság elfogatóparancsa alapján2 Bembát letartóztatták és átadták a bíróságnak. Az MLC Bembához hű tagjainak tevékenységével főleg Equateur tartomány területén lehet számolni.
Interahamwe, ALiR, FDLR: Ruandai hutu nemzetiségűekből álló félkatonai szervezetek, részt vettek a ruandai mészárlásban, majd a Kongói DK-ba menekültek. Ezek a szervezetek később megalakították az Armée de libération du Rwanda (ALiR) lázadó csoportot, amely 2000 szeptemberétől a Force Democratique pour la Liberté du Rouanda (FDLR) nevet viseli. A szervezet az idők folyamán kibővült a volt ruandai (hutu) hadsereg tagjaival és kongói hutukkal is. Célja a ruandai kormány megbuktatása és egy hutu kormányzat létesítése. Az FDLR sok kegyetlenséget elkövetett a kongói tutszi lakosság ellen. Létszámát 30 000 - 40 000 főre becsülik, működési területe a két Kivu tartomány. A Walikale térségében lévő aranybányákból származó jövedelemből tartja fenn magát. Kevés nehézfegyverzettel rendelkezik, nincs elegendő gépjárműve és folyamatos utánpótlása. 2008 decemberében Ruanda és a Kongói DK megegyezett, hogy közösen lépnek fel az FDLR ellen.
LRA (Lord’s Resistance Army): Ugandai kormányellenes szervezet, amely katolikus vallási „szent” háborút folytat. Célja az ugandai kormány megdöntése és egy önálló katolikus állam létrehozása Uganda északi térségében („Nílusi Köztársaság”), amelynek kormányzati alapját a bibliai tízparancsolat adja. A szervezet politikai, katonai és ideológiai vezetője Joseph Kony. Bázisa 2005 vége óta a Kongói DK keleti térsége, a Garamba Nemzeti Park. Létszáma az elmúlt években jelentősen lecsökkent, becslések szerint jelenleg 300–700 fő között lehet. A gyalogsági fegyvereken kívül aknavetőkkel és harcjárművek elleni aknákkal rendelkezik. Támadásaik civil célpontokra irányulnak. Decentralizált szervezet, kis egységekkel (10-20 fős csoportokkal) tevékenykedik, jellemzően gyalogosan. Az LRA 2005 óta szerepel az Egyesült Államok terrorista szervezeteket tartalmazó listáján, az LRA vezetői ellen pedig a Hágai Nemzetközi Bíróság elfogató parancsot adott ki. Az LRA-t sokáig Szudán támogatta, jelenlegi finanszírozásáról keveset lehet tudni. Az ország területén időnként rendkívüli kegyetlenségeket követ el a lakossággal szemben, sorai közt nagy arányban találhatók erőszakkal besorozott gyermekkatonák.
ADF (Allied Democratic Forces): Iszlám radikális fegyveres csoport, működési területe az Uganda nyugati térségében található Ruwenzori-hegység, valamint a Kongói DK Ituri tartománya. A csoport összetétele rendkívül vegyes, ezért az ADF céljai sem világosak. A vezetők egy része az ugandai elnök megbuktatásáért, míg a radikális iszlámhívők egy iszlám államért küzdenek. A szervezet vezetője Jamil Mukulu, aki feltételezések szerint szoros kapcsolatban áll az al-Kaidával. Becslések szerint tagjainak jelenlegi létszáma mintegy 900 fő (60%-uk kongói), akik rosszul felszereltek és gyengén kiképzettek. Akcióik korlátozottak, elszórtak, a kisméretű „odacsap és elfut” taktikát alkalmazzák. Az iszlám támogatókon kívül főleg a Kongói DK keleti térségében kitermelt és eladott nyersanyagokból finanszírozza tevékenységét.
PRA (People’s Redemption Army): Az ugandai kormány ellen lázadó fegyveres csoport, bázisa a Kongói DK Ituri tartományában található. A csoport a határon keresztül akciókat hajt végre Uganda nyugati térségében. A PRA célja a jelenlegi ugandai kormány megdöntése. A PRA-nak nincs politikai szervezete. Egyes feltételezések szerint szoros kapcsolatot tart fenn az ADF-fel és az LRA-val. Tagjainak létszámát 3 000 főre becslik. Az ugandai kormány feltételezése szerint a PRA-t Ruanda támogatja.
Mayi-Mayi: 1993-ban a vidéki lakosság körében alakult önvédelmi szervezet a Kongói DK keleti térségében a külföldi csapatok és különböző lázadó csoportok támadásai ellen. A Kongói DK két Kivu tartományában, Katangában és Orientale északi részében tevékenykedik, az ugandai határ mentén. Becslések szerint létszámuk öt–nyolc ezer fő körül lehet, 40-50%-uk gyermekkatona. A szervezetnek nincs központi parancsnoksága, különböző hadurak vezetése alatt tevékenykednek a csoportok. Működésüket a keleti térség arany- és gyémántbányáiból, valamint fegyvercsempészetből finanszírozzák. Néhány vezetőjük bekerült a kongói átmeneti kormányba is.
Lázadó csoportok
1 Nkunda tábornok a kongói tutszik védelme érdekében meghirdetett harcát már 2004-ben megkezdte, a CNDP-t azonban csak 2006-ban alapította meg.
2 Bempa csapatai 2002-2003-ban Patassé közép-afrikai köztársasági elnök kérésére részt vettek a diktátor hatalmának védelmében, ez alatt számos háborús bűncselekményt követtek el.
|