Betekintés Afrika országainak rovatába I.
Ízelítő: Csád telekommunikációs rendszere
A telekommunikációs rendszerről – az elmúlt évek fejlesztései ellenére – elmondható, hogy rendkívül szegényes. A kormányzati erőfeszítések arra irányulnak, hogy a városi és a vidéki környezetben egyaránt biztosítani lehessen a telefon lefedettséget. A telekommunikáció fejlesztésének legnagyobb akadálya az ország energiahálózatának rendkívül szűkössége.
Vezetékes telefon
A vezetékes telefonszolgáltatást az állami tulajdonban lévő Sotel Tchad biztosítja. A társaság mindössze 14 000 telefonvonalat képes nyújtani, ami még az afrikai országok között is rendkívül szegényes. Ráadásul a telefonvonalak 80%-a a fővárosban van, a további 20% pedig 12 város között oszlik meg. A vezetékes telefon esetében azonban számolni kell a „telefonkalózokkal”, akik „megcsapolják” a vonalakat. A vezetékes telefonhálózat fejlesztése érdekében a csádi kormánynak szándékában áll privatizálni a vállalatot.
Telefon összeköttetésre vidéki térségekben a VSAT és az olasz Telettra rendszer működik. Telettra állomásokat állítottak fel Am Timan, Ati, Biltine, Bongor, Mongo, Lai, Mao és Bol városokban. A VSAT a főváros, Faya Largeau, Biltine, Abéché, Mao, Bol, Ati, Massakory, Mongo, Am Timan, Bongor, Pala, Lai, Sarh, Doba és Koumra városokban biztosítja az összeköttetést. Az ország telefon körzetszáma a 235. A további kapcsolás operátoron keresztül történik.
műholdas összeköttetés
A DOMSAT program keretén belül nemzeti műholdas összeköttetés van öt földi állomáson keresztül: N'Djamena, Moundou, Sarh, Abéché és Faya Largeau. N'Djamenaban egy B szabványos állomás működik 11 méteres antennával, a többi négy városban Z szabványos állomás 7,3 méteres antennával.
mobiltelefon hálózat
A mobiltelefon piac gyorsan növekszik. Az első mobiltelefon szolgáltató cég a holland Celtel International B.V. volt 2000-ben, amely megalakította a Celtel Tchad társaságot (a társaság nevét azóta Zain-ra változtatták). Jelenleg 29 városban biztosítja a lefedettséget és folytatja a bővítési munkálatokat. A Celtel előfizetőinek száma 2001-ben 7 ezer fő volt, 2004-re ez a szám már megközelítette a 120 000-et. A Zain székhely N'Djamena-ban van, kirendeltséget működtet Abéché-ben és Moundou-ban. A Zain szolgáltatása az alábbi városokra terjed ki: Abéché, Am Timam, Béré, Bedaya, Biltine, Bol, Bongor, Doba, Dourbali, Faya Largeau, Fianga, Gounou-Gaya, Guelengdeng, Kélo, Koumra, Kira, Komé, Lai, Léré, Mandelia, Mao, Mongo, Moundou, Moussoro, N'Djamena, Oum-Hadjer, Pala, Peni és Sarh. A Zain nem tervez beruházásokat a szaharai és a falusi térségekben. 2007-ben egy másik társaság, a luxemburgi székhelyű Millicom International Cellular is belépett a csádi piacra és megalapította a Millicom Chad-TIGO céget. Ennek a társaságnak a bekapcsolódásával várható, hogy a mobiltelefon piac fejlődése még nagyobb lendületet vesz.
Internet
Az ország 1997 óta van a világhálón a Bagnolet Paris csomóponton keresztül. Csomópontok N’Djamena, Moundou, Sarh és Abéché városában vannak. Az internet szolgáltatást a Celtel internetes szolgáltatásának megjelenéséig, 2006-ig a csádi telefontársaság ChadNet leányvállalata szolgáltatta. 2003-ban az országban 60 ezer internet felhasználó volt, de ebből csak 3 ezer volt előfizető. A fővárosnak három Internet-kávézója van, amelyek azonban lassú összeköttetéssel és gyakori áramellátási problémával küszködnek. Az internet használatát leginkább az ára korlátozza: a kapcsolat percenként 0,20 USD-be kerül. Egy elektronikus levél elküldése 20-30 percet vesz igénybe (4-6 USD). A fentiek miatt az Internet egyelőre az elit osztály privilégiuma. Az ország Internet azonosítója: .td.
Televízió és rádió
Egyetlen televiziótársaság működik, a TeleTchad, amely állami tulajdonban van, vételi körzete csak a fővárosra terjed ki. Ezer lakosra átlag két készülék jut.
Az országban a rádió a legnagyobb kommunikációs eszköz. A legnagyobb rádiótársaság az állami tulajdonú csádi nemzeti rádióadó, amelyik nemzeti és körzeti állomásokkal rendelkezik. Ezen kívül 12 magántulajdonú adó működik az ország területén. A legnagyobb adók a Radiodiffusion Nationale Tchadienne (a nemzeti rádióadó), az FM Liberté (FM Szabadság), amely egy emberi jogi szervezet tulajdonát képezi, a La Voix du Paysan és a Radio Arc-en-ciel, mindkettő katolikus adó, a Dja FM, amely az első magántulajdonú rádióadó volt, valamint az Al-Nassr, amely szintén magántulajdonú rádióadó. Az adók az AM 2, FM 4, és az 5-ös rövidhullámokon adják műsoraikat.
Napilapok
Az ország sajátosságai miatt a napilapok élvezik a legnagyobb "szabadságot". A kormányt kritizáló magántulajdonú napilapok szabadon kerülhetnek a főváros utcájára, azonban kevés hatást váltanak ki az alapvetően vidéki és írni-olvasni nem tudó lakosság körében. Noha az alkotmány biztosítja a sajtószabadságot, 2006-tól a kormány cenzúrázza a napilapokat. Az újságok nagyobb számban történő terjesztését gátolja a terjesztési hálózat korlátozottsága is, valamint a közlekedési infrastruktúra fejletlensége. A legnagyobb napilap a “Le Progres”, amely francia nyelvű.
|