Kutatási stratégia, információkeresés
a kutatási stratégia kialakítását befolyásoló tényezők
kutatási stratégia, információkeresés
A feladatokhoz kapcsolódó követelmények részletes megvizsgálása után megállapítható, hogy kutatási stratégia szükségessége a témaköri jelentések készítésénél jelentkezhet először, de a külső és belső információigények megválaszolása, illetve a minősített információk ellenőrzése során nélkülözhetetlen.
Azonban a kutatási stratégia kialakításának számos buktatója, illetve korlátja van. Ezek egyike az OSINT-szervezet nyelvképessége, vagyis hogy a forrás-kutató és –értékelő személyek milyen idegen nyelveket tudnak. Nyilvánvaló, hogy az angol nyelv nélkülözhetetlen, azonban nem elégséges! Sokszor jó lenne például kormányzati oldalakról szerezni információkat, de angol nyelven a számunkra szükséges információk nem, vagy nem teljes egészében találhatók meg. Példaként nézzük meg a Honvédelmi Minisztérium honlapjának magyar és angol nyelvű változatát (2008. január 17-i helyzet szerint).
Mint látható, a jelzett időszakban az angol nyelvű változat mintegy kéthetes késésben volt. Hasonló problémát jelentenek a külföldi kutatóintézetek honlapján megjelent tanulmányok is, mivel a kutatók többsége saját anyanyelvén publikál, a kutatóintézeteknek pedig nincs kapacitásuk a tanulmányok lefordítására.
A kutatási stratégiát befolyásolják az Interneten található keresőeszközök, amelyeknek jelenleg két alaptípusa létezik, a keresőmotorok és a témakatalógusok A keresőmotorok (például a Google, Altavista, vagy a magyar Heureka) lényege, hogy a weboldalakon található szavakat automatikusan indexelik. A keresőmotor típusától függően a címeket, alcímeket vagy a teljes szöveget indexelik, de közülük sok a teljes szövegből csak meghatározott számú sort (pl. az első húsz sort) vesz figyelembe, vagy csak a 10-nél többször előforduló szavakat indexálja.
A felhasználást megkönnyíti az ún. metakeresők (például az Excite, a Metacrawler, vagy a magyar AriadNet és PolyMeta) használata, amelyeknek az a lényege, hogy egyszerre több keresőmotor szolgáltatásban lehet keresni anélkül, hogy a felhasználónak az egyes szolgáltatásokkal külön foglalkoznia kellene. A metakereső a kijelölt keresőmotorokat a keresőkérdések alapján párhuzamosan fésüli át és a találatokat közös listában jeleníti meg, ami a nagyobb választék mellett a jobb összehasonlítást is elősegíti.
A témakatalógusok (például az Open Directory Project, vagy az Origó Katalógus lényege az, hogy a weblapokat különböző szempontok alapján katalógusokba, könyvtárakba rendezik. Minden kategóriához kulcsszavakat rendelnek, és a katalógus ezek alapján kereshető. Az osztályozási rendszerek többnyire ismeretterületeket tartalmaznak, de vannak földrajzi, időrendi, dokumentumtípusok stb. szerinti rendszerek is. A témakatalógusokban nemcsak a hierarchikus osztályozási rendszerben lapozgatva lehet böngészni, hanem megadható külön ablakban a keresett szó is. A témakatalógusok szerepe fokozatosan csökken, mert nehéz az egyre nagyobb számban az Interneten megjelenő anyagok besorolása.
Minél bonyolultabb a feladat, annál nagyobb jelentősége van a kutatási stratégia kidolgozásának. A kutatási stratégia kialakítása az egyes kereséseknél abból áll, hogy először is meghatározzuk azokat a kérdéseket, kérdésköröket, amelyekre választ keresünk. Erre jó példa a minősített információk ellenőrzése alfejezetben bemutatott szempontok. Második lépésben előzetesen meghatározzuk azokat a forrásokat, amelyek leginkább választ adhatnak kérdésünkre (például: kormányzati szervezetek, nemzetközi szervezetek, kutatóintézetek, statisztikai adatbázisok, stb.) A következő lépésben meg kell határozni azokat a kulcsszavakat (és rokon értelmű szavait, kifejezéseit), amelyekkel a keresést megkezdem. Negyedik lépésben meg kell határozni a kiválasztott kulcsszavak logikai sorrendjét. Előfordulhat, hogy az első keresés nem hoz eredményt, ezért felül kell vizsgálni az általunk meghatározott források körét (például kormányzati lapok helyett az adott ország kutatóintézeteinek lapjait kell vizsgálni), majd újraindítani a keresést.
A kutatási stratégia fejlődését a gyakorlati tapasztalatok fogják garantálni. A kezdeti időszakban ajánlatos előre összeállítani egy kulcsszó-gyűjteményt az egyes témakörökhöz, de a legfontosabb, hogy a gyakorlati keresés során talált újabb kulcsszavakkal ezeket folyamatosan bővíteni kell. És ne felejtsük el a legfontosabbat: a kulcsszó-gyűjteményünk többsége idegen nyelvű keresésre irányul!
Vegyük példának, hogy az információ szerint egy adott ország tervbe vette nukleáris fegyverek gyártását. Felsorolás jelleggel csak néhány szempont, amit vizsgálni kell: - milyen pénzügyi, anyagi, technológiai és nyersanyag készlettel rendelkezik ennek megvalósításához; - milyen az ország katonai-műszaki tudományos kutató tevékenysége és színvonala (ha több, magasabb színvonalú haditechnikai eszköz saját tudományos munkatársai által végzett fejlesztése már sikeres volt, fel lehet tételezni, hogy tudományos képességei meg vannak hozzá); - az adott ország nemzetközi kapcsolatai (a nukleáris fegyverek kifejlesztéséhez és gyártásához szükséges technológia és eszközök beszerzése terén van-e szorosabb kapcsolata olyan állammal, amely segítheti); - ha „baráti ország” nem tudja minden szükségletét teljesíteni, honnan tudja a hiányzó technológiai elemeket és nyersanyagot beszerezni, a szállításhoz rendelkezik-e megfelelő kapacitással; - van-e az ország területén belül olyan körzet, amely alkalmas lehet a kísérletek végrehajtására, illetve a gyártásra (infrastruktúra, biztonság, védettség, kvalifikált munkaerő, stb.).
A kutatási stratégiába tehát olyan szempontok fognak belekerülni, mint: - az ország pénzügyi költségvetési helyzete, technológiai fejlettségi szintje (amelyek kapcsolódhatnak a nukleáris fegyverek gyártásához), nyersanyag készlete, azok kitermelésének helyzet; - a kutatók külföldi iskolázottsága, külföldi gyakorlati tapasztalata, a kutatások hazai finanszírozási rendszere és helyzete, a kutatók fizetése és egyéb járandóságuk; - az ország nemzetközi kapcsolatrendszere, ezen belül mely államok mivel képesek hozzájárulni a nukleáris fegyverek gyártásához; - az adott állam kapcsolatrendszere terrorista szervezetekkel, a szervezett bűnözéssel (illegális alkatrész és nukleáris elemek szállítása); - a lakosság iskolázottsága és szakmai képzettsége régiónként (a gyártáshoz szükséges szakmunkás létszám és képzettségi igények); - az ország földrajzi értelemben vett regionális megoszlása, azok jellemzői.
Mint a fentiekben vázoltakból is látható, az internetes információkutatás nem egyszerű feladat (sőt, annyira bonyolult, hogy külön tanulmányok, illetve doktori értekezések foglalkoznak velük). Bonyolultsága miatt komoly szakmai követelményeket állít az OSINT-szervezet három munkaköré elé: a forrás-kutató, a forrás-értékelő, valamint a szervezet vezetője felé. Érdemes tehát megvizsgálni, hogy a hatékony OSINT-szervezet egyes munkakörei milyen szakmai követelményeket támasztanak a beosztást betöltő személyek elé.
Ez olyan keresések esetén lényeges, amikor több, egymással összefüggő témakört érintő (ún. összetett) keresést akarunk végrehajtani. Ha a kevésbé fontos kulcsszavakat írjuk a keresőmező elejébe, akkor az általunk keresett dokumentumok a találati listán a hátsó mezőnyben fognak helyet kapni. Ez több száz találat esetén már a hibázás lehetőségét is magában foglalja, mivel felmérések szerint a felhasználók általában az első 10-20 találatot nézik meg, ha abban nem találják meg a kellő információkat, akkor új keresést indítanak.
|