OSINT-szervezet kialakításának és működtetésének szempontjai IV.
a szervezet lehetséges szakmai feladatai, azok képességei és korlátai, a hozzájuk kapcsolódó létszámigények
e.) minősített információk ellenőrzése
Ez a tevékenység olyan képességeket igényel a végrehajtó állománytól, hogy tulajdonképpen egyesíti a forrás-kutatóval és a forrás-értékelővel szemben támasztott követelményeket, kiegészítve egy tapasztalt elemző-értékelővel szembeni követelményekkel. A minősített információ ellenőrzése során ugyanis első lépésként meg kell határozni azt a környezet, ami az információ illeszkedik (vagy illeszkednie kellene). Az információ környezetét számos oldalról vizsgálat alá kell vetni. A vizsgálat eredménye fogja meghatározni azt, hogy milyen témakört felölelő forrásokban fogjuk keresni a megerősítő információkat, vagyis hogy milyen kutatási stratégiát kell alkalmaznunk. Itt a legtöbb esetben olyan információkról van szó, amelyek nagy valószínűséggel nem állnak rendelkezésre, tehát először a forrásokat kell felkutatni, azokat elemezni-értékelni kell. ezek után kerülhet csak sor a forrásban szereplő információk ellenőrzésére és értékelésére.
Megállapíthatjuk tehát, hogy a minősített információk megerősítése komplex követelményt állít a szervezet elé. Egyszerre kell kutatási stratégiát készíteni, forrásokat és információkat felkutatni, azokat kiértékelni. Ebben az esetben olyan magas fokú szakmai követelményeknek kell megfelelnie az OSINT-szervezetnek, amely elemző-értékelő, valamint forrás-kutató és értékelő gyakorlati tapasztalatokat igényel a munkatársak és a vezetők részéről.
f.) más OSINT-csatornákhoz kapcsolódó kutató tevékenység
Az OSINT-szervezet az Internet adta lehetőségek mellett nem mondhat le a többi csatorna kiegészítő képességeiről. Az Internet azonban egyre több csatorna esetében nyújt segítséget ahhoz, hogy figyelemmel tudjuk követni a változásokat, az újdonságok, vagy új események bekövetkezését. Az OSINT-csatornák közül a nyomtatott és elektronikus média egyre inkább az Internetre is átterjed. Napi és periodikus lapok, kiadványok ismertetői, televíziós és rádióműsorok egyre nagyobb számban megtalálhatók az Interneten és ez a tendencia egyelőre növekvőben van. Ugyanígy figyelemmel kísérhetjük a megrendezésre kerülő helyszíni előadásokat, konferenciákat is, azok témáit és előadóit. Kereskedelmi műholdfelvételek beszerzése sem probléma már Interneten keresztül. A kereskedelmi műholdak üzemeltetői honlapukon széles választékot kínálnak felvételeikből, azokat elektronikusan meg lehet rendelni, sőt kifizetni is. Az egyetemek, kutatóintézetek számos tanulmánya is elérhető és olvasható az Interneten. Az Internet segítségével még azt is fel lehet mérni, hogy egy-egy adott kérdésnek kik a szakmailag elismert szakértői, kutatói, sőt még azt is, hogy hol lehet velük felvenni a kapcsolatot (ha mást nem, de az egyetem vagy kutatóintézet nevét feltétlenül, ahol dolgozik).
Ezeket a lehetőségeket az OSINT nem hagyhatja figyelmen kívül, sőt hatékonyságának növelése érdekében erről célszerű nyilvántartást vezetnie, a nyilvántartását pedig rendszeres időközönként összehasonlítani, illetve kiegészíteni az új lehetőségekkel, adatokkal.
[1] Az OSINT csatornáit és azok képességeit a Felderítő Szemle, III. évfolyam 3. számában (48-65. oldal) mutattam be. Itt most olyan tevékenységekre gondolok, mint: nyomtatott dokumentumok fellelési helyének, új kiadványok megjelenésének, szakmai konferenciák idejének és programjának figyelemmel kísérése.
[2] Ez nem azt jelenti, hogy magát a dokumentumot is olvashatjuk. Sok esetben csak egy kiadói ismertető olvasható, valamint a kiadvány azonosítói. Viszont az Internet segítségével megkereshetjük, hogy a kiadvány melyik könyvtárban található fel.
|