OSINT-szervezet kialakításának és működtetésének szempontjai III.
a szervezet lehetséges szakmai feladatai, azok képességei és korlátai, a hozzájuk kapcsolódó létszámigények
c.) önálló témaköri jelentések készítése
Ebben az esetben már megváltoznak a forrás-adattárral szembeni követelmények. Az OSINT szervezetnek előbb azt kell tisztáznia, hogy melyek azok a témakörök, amelyeket le kell fednie (vagyis a külső felhasználók érdeklődési körébe tartoznak). Itt már célszerű nemzetközi vagy kormányzati szervek által közölt statisztikai adatbázisok elérhetőségeit is felkutatni[1]. A források felkutatását és értékelését tehát a külső felhasználók igényei fogják meghatározni, azonban ezt csak akkor lehet eredményesen végrehajtani, ha azt ismerjük is. Mielőtt ezt a fajta OSINT-munkát elkezdenénk, célszerű tehát előzetes felmérést végezni a felhasználók körében, illetve az OSINT-ot működtető szervezet korábbi, a külső felhasználóktól érkező információigényeit elemezni. Ha sikerül az érdeklődésre számot tartó témaköröket feltérképezni, akkor a forrás-kutató és forrás-értékelő munkakörökre csak a kezdeti időszakban van szükség teljes munkakörnél, a forrás-adatbázis kialakítása után ezen személyeket át lehet képezni jelentésszerkesztőnek. Megfelelő forrás-adatbázis birtokában elegendő ezen személyeket időnként kivonni a jelentésírás tevékenységből, hogy ellenőrizzék és kiegészítsék a forrás-adatbázist.
Ennél a megoldásnál a forrás-kutatásnak és forrás-értékelésnek a kezdeti szakaszban van kiemelt szerepe, amikor létre kell hozni a megfelelő forrás-adatbázist[2]. A szakmai igényeknek megfelelő adatbázis kialakítása után a hangsúly a jelentésszerkesztésre tevődik át. Ugyanakkor a szervezet nem mondhat le az általa használt források folyamatos ellenőrzéséről (a forrás a korábban fellelt helyén található-e még, a frissítések gyakorisága, illetve az információk aktualitása, hitelessége, pontossága, stb. nem változott-e), illetve új források felkutatásáról. A legoptimálisabb megoldás az lehet, ha erre a feladatra olyan személyt alkalmazunk, aki ki lett képezve mind a forrás-kutatásra, mind a forrás-elemzésre.
d.) külső és belső információigények megválaszolása
Ez a tevékenységi forma már komoly szakmai kihívást jelent az OSINT-szervezetnek. Számos olyan információigény fog felmerülni, amelyekhez a szervezet nem rendelkezik forrásokkal és információkkal (például: egyes nemzeti haderőkben rendszeresített élelmiszer csomagok fajtái és tartalmuk). Itt szinte párhuzamosan kell egyszerre több tevékenységet folytatni: fel kell kutatni azokat a forrásokat, amelyek erre vonatkozó információt tartalmaznak (forrás-kutató feladata), a forrásokat és a rajtuk található információkat előzetesen értékelni kell (forrás-értékelő), majd feldolgozásra továbbítani a jelentésszerkesztőnek. Mivel belső információigények naponta merülhetnek fel, így a forrás-kutató és forrás-értékelő munkaköröket nem lehet nélkülözni, sőt, két-három egyidejűleg beérkező információigény esetén szükség lehet információigényenként egy-egy forrás-kutatóra és –értékelőre. Ugyanakkor problémák fognak jelentkezni a forrás-adatbázis terén, mivel előbb-utóbb annyi forrást fognak tartalmazni[3], hogy az már zavaró lesz mennyisége miatt. Nagy hangsúlyt kap tehát a forrás-adatbázis folyamatos karbantartása, illetve a források dokumentálása[4].
[2] Ez egyben azt is jelenti, hogy a forrás-adatbázis kialakításának időszakában több forráskutatót és forrásértékelőt kell alkalmaznunk. Ezen személyek egy részét az adatbázis kialakítása után át lehet irányítani jelentésszerkesztő munkakörbe (ráadásul ennek a megoldásnak van még egy előnye: olyan személyekkel rendelkezünk, akik váratlan információigények esetén képesek egymaguk felkutatni a szükséges forrásokat, azokat kielemezni, majd az információigényt megválaszolni)
[3] ráadásul ezek egy részére csak egyszer volt szükség
[4] A sajátos, egyszeri információigények megválaszolására felhasznált forrásokat nem célszerű a forrás-adatbázisban tárolni, viszont „eldobni” sem. Ezen forrásokat célszerű egy tematikus nyilvántartásba bejegyezni, hogy szükség esetén ismét hasznosíthassuk.
|