OSINT-szervezet kialakításának és működtetésének szempontjai II.
a szervezet lehetséges szakmai feladatai, azok képességei és korlátai, a hozzájuk kapcsolódó létszámigények
a.) különböző események folyamatos figyelemmel kísérése
Ez a legegyszerűbb, létszámot szinte nem igényel, a fő hangsúly pedig az időbeni riasztáson van. Itt csak azt kell felmérni, hogy melyek azok az információ-források, amelyeket folyamatosan figyelni vagy megrendelni kell (például az MTI on-line hírei), mivel alapvetően elsődleges forrásokat, illetve elsődleges információkat használ, ezért nincs szükség az információk kiértékelésére, valamint az információk szakmai feldolgozására. Elegendő egy kijelölt személy, aki a meghatározott rend alapján figyelemmel kíséri a beérkezett információkat, szükség esetén pedig jelentést tesz az elöljárónak. Ilyen jellegű feladatot kaphat egy magasabb szintű hadműveleti ügyelet, a katasztrófavédelem ügyelete, vagy egy olyan operatív csoport ügyeleti rendszere, amely éppen nem foglalkozik válsággal.
b.) napi jelentések összeállítása
Ebben az esetben gyorsan ki lehet válogatni azokat a forrásokat, amelyeket hasznosítani akarunk (mivel itt is elsődleges forrásokról van szó), ezeket lehet bővíteni. Könnyebbséget okoz az is, hogy meg lehet rendelni ezek egy részét, tehát az információt nem kell felkutatni, az „házhoz jön”. Ráadásul nem szerkesztett változatnál még komolyabb elemző-értékelő tapasztalatra sincs szükség. A jelentésszerkesztővel szemben szakmai igényként az merül fel, hogy globális szinten legyen tisztában a feladatköréhez tartozó események jelentőségével és a szükséges információkat a meghatározott szempontok szerint sorolja be.
Szerkesztett változat estén más követelmények érvényesülnek: a hírügynökségi anyagok sok pontatlanságot tartalmaznak, illetve szakmai ismeretek hiányát tükrözik (amit még az újságírói szakzsargon is nehezít), ezek kijavításához már szakmai ismeretekre és adatbázisra van szükség. Ráadásul a jelentés szerkesztőjének komoly szakmai háttértámogatással is kell rendelkeznie: nem várható el még egy katonai egyetemet végzett személytől sem, hogy az orvosi, vegyivédelmi, vagy éppen technikai-műszaki kérdések részleteiben eligazodjon). Ezért ilyen esetben például fontos a jelentésszerkesztő személy szakmai együttműködésének, illetve támogatási rendjének meghatározása. A szervezet létszámigényét befolyásolja, ha több napi témaköri jelentést akarunk kiadványozni: például napi jelentés Afganisztánról, Irakról, Iránról, az afrikai válságkörzetekről Itt követelmény, hogy lehetőleg mindig ugyanaz a személy végezze ezt a munkát (ő van tisztában azzal, hogy eddig milyen információk jelentek meg, illetve ezekből mely információkat szerkesztette jelentésbe), így munkájától hosszabb időre más feladat érdekében elvonni nem célszerű, helyettesítéséről időben gondoskodni kell, a helyettesítő személynek pedig előbb fel kell készülnie. A szakmai problémák egy részét kiküszöbölheti, ha olyan szolgáltatók hírleveleit rendeljük meg, amely komoly szakmai ismeretekkel rendelkező munkatársai által szerkesztett jelentéseket küld számunkra. Ekkor viszont a költségek növekednek, mivel ezek egy része fizetős.
Mint láthatjuk, a fő hangsúly itt a jelentésszerkesztésen van, tehát forrás-kutatóra és forrás-értékelőre csak abban az esetben van szükség, ha Interneten található adatbázisok alapján (is) történik az információk pontosítása.
|