A világ tíz legnagyobb adatbázisa 5-től 1-ig
5. Sprint
A Sprint a világ egyik legnagyobb távközlési szolgáltatója 53 millió aktív előfizetővel. A nagy telefontársaságok az összes beszélgetés technikai adatait rögzítik, s ezzel gigantikus adattárakat hoznak létre, hiszen a Sprint esetében 365 millió hívást kell naponta lehetővé tenni és nyomon követni. Ettől aztán az adatbázis gyorsan duzzad, s jelenleg 2,85 billió adatbázis sort tartalmaz. Amikor a rendszer csúcsra jár másodpercenként 70 ezer hívást kezel.
4. Google
Sokan talán a Google-t tették volna az első helyre az utóbbi évek hihetetlen mértékű fejlődését látva. A pontos adatokat a cég üzleti titokként kezeli, ám annyit tudni lehet, hogy mostanság naponta 91 millió keresést kezel a rendszer, ami az összes internetes keresés 50 százalékát jelenti. Minden keresés azt jelenti, hogy a felhasználó belép az adatbázisba. E belépések száma (a jelenlegi helyzetet tekintve) évente meghaladja a 33 billiót, s de a szám gyorsan növekszik. Összességében az adatbázis több száz terabyte méretű lehet. Ha a Google céghez tartozó egyéb szolgáltatások adatbázisait is hozzászámítjuk (G-Mail, YouTube, Google Ads, stb.) úgy egyetlen jelző illik csak ide: gigantikus.
3. AT&T
Az AT&T a Sprinthet hasonló telefonszolgáltatásokat nyújt, s hasonló okokból óriási mennyiségű információt rögzít és tárol. Az adatbázisa méretét 323 terabyte-ra lehet becsülni, amely 1,9 billió adatbázis sort tartalmaz. Ezekben a hívó és hívott számot, a beszélgetés hosszát, a számlázáshoz szükséges információkat rögzítenek. Ezek aztán a legkülönfélébb módon kérhetők le, s üzleti intelligencia eszközökkel például a szolgáltatás javítását szolgáló vagy marketingcélokra használható információk generálhatók belőlük.
2. Az USA Nemzeti Energiakutató Tudományos Számítóközpontja (NERSC)
Ez a központ a kaliforniai Oklandban működik a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium és az amerikai energiahivatal felügyelete alatt. Az adatbázis atomfizikai kutatásokat, nagy energiájú fizikai kísérleteket, a fiatal világegyetem modellezésére szolgáló szimulációkat szolgál sok más mellett. Úgy is mondhatnánk, hogy ez egy olyan időgép, amellyel vissza lehet utazni az ősrobbanásig, és megfigyelni azt. A NERSC adatbázisának mérete 2,8 petabyte, amellyel több mint kétezer számítógéptudós dolgozik.
Ez annyit jelent, hogy az emberiség története során kimondott összes szó mennyisége körülbelül 5 exabyte, a NERSC adatbázisának mérete megfelel e mennyiség 0,055 százalékának.
1. Klímaadatok Világközpontja (WDCC)
A világ legnagyobb adatbázisát jelenleg a német Max Planck Intézet meteorológiai és klímakutatási részlege üzemelteti. Az itt folyó vizsgálatok egyebek mellett például különféle modellek, szimulációk segítségével igyekeznek választ kapni a globális felmelegedés kérdéseire, illetve megpróbálják leírni a folyamatait.
A WDDC 220 terabyte-nyi adata online is elérhető, s lekérhetők adatok a klímakutatásokról, a klímaváltozás várható trendjeiről, sőt 24500 DVD-nyi, azaz 110 terabyte-nyi aadat rendelkezésre áll a klímaszimulációkról is. Emellett további 6 petabyte adatot is tárolnak mágnesszalagokon a gyors elérhetőség érdekében. Ez a 6 petabyte mennyiségű adat körülbelül a háromszorosa annak, amennyit az összes amerikai akadémiai tudományos intézet együttvéve valaha együttvéve felhalmozott.
|