A világ tíz legnagyobb adatbázisa 10-től 6-ig
Méretük alapján a tíz legnagyobb adatbázis
forrás: http://www.info-media.hu/hirek/36740?wa=hkIM07
10. USA Kongresszusi Könyvtár
Ez a könyvtár mindent megőriz, ami csak papírra, vagy mostanában digitális adathordozóra kerül a szakácskönyvektől a szenátusi jegyzőkönyvekig. Nagyjából 130 millió tétel van a leltárban, amelyből 5 millió online is elérhető. A szöveges adatok mennyiségét 20 terabyte-ra becsülik. A tételek száma napi 10 ezerrel bővül. A polcok hossza pedig 530 mérföld (közel 850 kilométer).
9. CIA – az USA központi hírszerző ügynöksége
A CIA, az amerikai központi hírszerző hivatal rendeltetésénél fogva a legnagyobb információgyűjtögetők egyike a világon, ennek megfelelően egy meglehetősen méretes adatbázis tetején csücsül. Az információinak javát – minő furcsa egy titkosszolgálattól – azonban a CIA nyilvánossá teszi, méghozzá elsősorban az interneten keresztül. A legnépszerűbb szolgáltatása a The World Fact Book, amely a világ 250 országáról és entitásáról tartalmaz részletes és rendszeres frissített adatokat a földrajzi tényektől kezdve a népességi, gazdasági, kulturális és védelmi információkig számos ismeretanyagot. A elektronikus olvasószobáján keresztül pedig elérhető számos amerikai törvényhozási és kormányzati dokumentum. Az archívum nyilvános része naponta mintegy 100 cikkel bővül havonta. A nyilvánosság elől elzárt adatbázis méretéről legfeljebb annyit lehet mondani, hogy hatalmas, s a legkülönfélébb (szöveges, hang- és képi, kódolt) formákban tárolnak itt információkat hosszú időkre visszanyúlóan, de elsősorban a koreai háborútól fogva.
8. Amazon
Az Amazon túlzás nélkül nevezhető a világ legnagyobb kiskereskedésének, amely legkülönfélébb adatokat őriz (a bejelentkezési rekordoktól, a telefonszámtól, e-mail címtől, a kiszállítási helyszínekig és a vásárlási szokásokat leíró dokumentumokig, stb.) majdnem 60 millió regisztrált, aktív vásárlójáról. Emellett az Amazon 250 ezer könyv teljes szövegét is őrzi digitális formában. A felhasználóinak pedig lehetővé teszi, hogy szinte minden művelethez amit levégeznek, s minden termékhez vagy szolgáltatáshoz, amit megvásárolnak, mások által is megtekinthető megjegyzéseket fűzzenek. Emiatt az Amazon egyben a legnagyobb online közösség is. Emiatt az adatbázis teljes mérete meghaladja a 42 terabyte-ot, ez nem kevesebb, mint 37 billió online fórum-bejegyzés adatmennyisége.
7. YouTube
A YouTube mindössze két év alatt a világ legnagyobb videómegisztó hálózatává vált. Ma már naponta 100 millió klipet töltenek le a felhasználók, s ezek 60 százalékát online nézik meg. Egy évvel ezelőtt a Wall Street Journal szakértője 45 terabyte méretűre becsülte a szolgáltatás adatbázisát. Csakhogy azóta naponta 65 ezer (azaz egy év alatt durván 24 millió) új klippel gyarapodott az adatbázis. Hogy mekkora is ma valójában az adatbázis, azt nagyon nehéz volna megbecsülni, hiszen a videoklipek hosszúsága, így a fájlok mérete is nagyon különböző. Egyes becslések szerint a jelenlegi méretgyarapodás havi 20 terabájtra tehető. Ebből ki-ki megbecsülheti, hogy milyen irdatlan mennyiségű adatról van szó.
6. ChoicePoint
A ChoicePoint egy nálunk gyakorlatilag ismeretlen amerikai szolgáltatás, amelynek az a célja, hogy kormányzati, közösségi és üzleti jellegű információkat tároljon és osszon meg a felhasználóival. Olyanféle információk vannak itt, mint az alkalmazási adatok, a telefonszámok, címek, autóvezetői adatok, egyes személyek bűnügyi története, sőt személyes DNS-kódok. Utóbbiak segítségével például több embert sikerült azonosítani a szeptember 11-i terrortámadás áldozatai közül. Jellemzésül az itt tárolt adatok mennyiségére elég annyit mondani, hogyha az adatsorokat kinyomtatnák, akkor a szükséges papírszalag kiterítve 77-szer olyan messzire érne el, mint amennyire a Hold van tőlünk. Az adatbázis végül is 250 millió emberről 250 tarabyte-nyi adatot tárol.
|