Hogyan csinálják az OSINT-tevékenységet néhány országban
Rövid bemutatása néhány ország gyakorlatának
Hogyan csinálják mások
Amerikai Egyesült Államok
A Foreign Broadcast Information Service (FBIS), a CIA egyik szervezete, a külföldi nyomtatott és elektronikus médiában megjelenő információkat gyűjti, hetente 50 ország 750 TV adását (hírműsorok, dokumentumfilmek) figyeli 29 nyelven. Ezen kívül 3500 kiadványt kísér figyelemmel, amelyek 55 különböző idegen nyelven készülnek. Az FBIS állami szervezet, jelentősségére néhány példa: Az 1962-es kubai rakétaválság idején az Egyesült Államok elnöke az FBIS-től értesült először a rakéták kivonására vonatkozó szovjet döntésről. Az FBIS folyamatosan nyomon követte az 1956-os magyarországi és az 1968-as csehszlovákiai eseményeket és szinte napra kész információi voltak arról, hogy mi zajlik az utcákon. Az afganisztáni szovjet kivonásra vonatkozó 1989-es döntés meghozatala előtt az általa végrehajtott média-elemzések alapján már 1985 májusában felfedte a szovjet vezetés gondolkodásmódjában beállt változást.
Egy másik komoly nyílt információgyűjtő szervezet a Kongresszusi Könyvtár, amely 1815-től gyűjti az anyagokat. Jelenleg 28 millió könyv, újság és egyéb termék (térképek, fényképek, rajzok, hangfelvételek, mikrofilmek, stb.) található itt, 450 idegen nyelven. A könyvtár a helyi és körzeti könyvtárakkal történő együttműködése révén további forrás lehetőségeket nyújt.
Az Egyesült Államok hírszerző közössége a nyílt információk terén történő hatékonyabb együttműködés érdekében létrehozta a Community Open Source Program Office-t (COSPO). A COSPO feladata a nyílt információk kiaknázására vonatkozó tevékenységek fejlesztése és koordinálása a közösségen belül. A COSPO-t néhány éve átszervezték, jelenleg az FBIS kötelékén belül tevékenykedik.
Mint említettem a „szürke irodalom” forrásainak felkutatása bonyolultabb és hosszadalmasabb feladat. A hírszerző szervezetek tehermentesítése érdekében a hírszerző közösségen belül létrehozták az Interagency Gray Literature Workin Group-ot. A munkacsoport feladata például a „szürke irodalom” terén található források felkutatása és értékelése, a legtöbb „szürke irodalmat” készítő kormányzati és nem kormányzati szervezetek közötti együttműködési és koordinációs feladatok ellátása, valamint időszakos tájékoztatók készítése a források fellelhetőségéről.
A fentieken kívül minden nemzetbiztonsági szervezetnek, valamint minden haderőnek és hadszíntéri parancsnokságnak megvan a saját OSINT képessége.
Nagy-Britannia
A legjelentősebb nyílt információgyűjtő szervezet a BBC, amely 150 országból 3000 forrást figyel, 100 nyelven. A BBC együttműködik az amerikai FBIS-szel, így a két szervezet gyakorlatilag lefogja az egész világot. A munkamegosztás közöttük az alábbi: az FBIS foglalkozik Távol-Kelettel és Latin-Amerikával, a BBC Közép-Ázsiával és a volt Szovjetunió államaival, míg mindketten Afrikával, Közel-Kelettel és Európával. A BBC az FBIS-szel ellentétben nem csak a nyomtatott és elektronikus médiával foglalkozik, hanem az Internettel is. Ezekből készít összefoglalót a világ eseményeiről vagy egy-egy régió, térség eseményeiről, híreiről. Van egy érdekes kiadványa, amely azt foglalja össze, hogy mit mondtak vezető politikusok egy-egy interjúban vagy televíziós riportban. A BBC adatai szerint naponta mintegy 800 ilyen jellegű riport lát napvilágot.
Hollandia
Hollandiában a polgári és a katonai hírszerző szervezetek integrálva vannak. A nemzeti szintű hírszerző szervezet keretén belül működik egy Open Source koordinátor, valamint egy OSINT szervezet. Ezen kívül minden harci kötelék rendelkezik OSINT-tal. Minden információigényt először az OSINT-hoz kell továbbítani, az igényeket lehetőleg nyílt forrásból kell megválaszolni. Az elmúlt időszakban a harci kötelékek OSINT-jai integrálásra kerültek egy közös katonai szervezetbe és közvetlenül a miniszterelnöknek jelentenek.
Svédország
Igen érdekes nemzeti szintű OSINT-szervezettel rendelkezik, amely egyrészt a katonai hírszerzési, másrészt a gazdasági hírszerzési igényeket, harmadrészt pedig az egyetemek kutató tevékenységeinek igényeit igyekszik kielégíteni. A Katonai Felderítő és Biztonsági Szolgálat keretén belül 1997 óta működő független OSINT-egység szolgáltatásai között szerepel OSINT-jelentések készítése, egy INFOBANK szolgáltatás a Vezérkar részére, valamint egy Global Infobank szolgáltatás a külsős szervezetek (védelmi, külügyminisztérium, köztük több külföldön lévő svéd nagykövetség, a Nemzetvédelmi Egyetem, a Katonai Körzet Parancsnokságok, valamint a svéd államigazgatás más szervezetei) részére.
Ausztrália
Az ausztrál katonai felderítés 1995 óta folytat OSINT-tevékenységet. Nyílt információs egysége szorosan együttműködik az amerikai Open Source Information Service-szel, valamint az ausztrál könyvtárakkal. Ezen kívül anyagcserét folytat az amerikai FBIS-szel is. A nemzetközi elektronikus médiát 24 órás folyamatos műszakban figyelőzik. Más állami szervezet, többek között a külügy- és kereskedelmi minisztérium, valamint a bűnügyi stratégiai elemző hivatal is működtet OSINT-ot. Folyamatban van ezen szervezetek tevékenységének optimalizálása az alábbi célokkal: - az ismeretek és tapasztalatok cseréje; - az OSINT-tevékenységek összehangolása; - az együttműködés fejlesztése; - hálózat kiépítése az OSINT-értékelők között.
|