A nyílt információk felhasználhatóságával szembeni követelmények
Egy nemzetbiztonsági vagy rendvédelmi szervezet, a haderő nem hasznosíthat minden nyílt információt. Ahhoz, hogy a nyílt információ a felhasználókhoz kerülhessen, számos követelménynem kell megfelelnie.
Az OSINT meghatározása: Az OSINT olyan információk felkutatásával, gyűjtésével, elemzésével, értékelésével és rendszerezésével foglalkozik, amelyeket nem minősített forrásokból, legális eszközökkel szerezhet be és hírszerzési értékük van. Az itt megjelenő információk szándékosan felkutatott, megkülönböztetett, azonosító adatokkal ellátott, megszűrt információk, amelyek további felhasználásra vagy továbbításra, terjesztésre kerülnek.
Mit tartalmaznak a második mondatban feltüntetett jelzők:
Szándékosan felkutatott: tudjuk, milyen információkra van szükségünk, tehát ezeket keressük célirányosan (ez persze nem azt jelenti, hogy ha a keresés közben valami más témában találunk hasznosíthatót, akkor azt félretesszük, mert most nem ezt keressük).
Megkülönböztetett, azonosító adatokkal ellátott: a gyors visszakeresés, illetve az információ hitelességének és megbízhatóságának felmérése érdekében az információval együtt rögzítjük szerzőjét, feltalálási helyét, tárgyát, kulcsszavait, utalásait más forrásokra, stb.
Megszűrt: napjainkban egy-egy eseményről egy időben legalább tíz hírügynökség ad tudósítást szinte egyidőben. Nincs értelme mind a tíz tudósítást lementeni adattárunkba. Ugyanakkor sokszor a nyílt információk nem fontosak, nem időszerűek, pontatlanok, az újonnan felfedezett források még nem ellenőrzöttek, megbízhatóságuk és hitelességük kétséges. A szűrés tehát kettős célt szolgál: a dublírozás elkerülését, illetve az olyan információk kiszűrését, amelyekkel nem tudunk mit kezdeni (nem egyértelmű, pontatlan, lényegtelen, esetleg kétségbe vonható, stb.)
|